fbpx

2024 г. бе Годината на телето. Какво постигнахме и какво предстои?

Резултатите на "Невидими животни" през годината и следващите стъпки в кампанията за забрана на клетките за телета в България.
@024 г. беше годината на телето

Според китайския календар вече почти приключващата 2024 г. е Годината на Зеления Дървен Дракон – единственото въображаемо животно според китайската митология. В нея драконът се отличава със смелост и упоритост, с интелигентност и амбиция.

Точно в духа на тази символика стотици хиляди хора в България, които ги е грижа за животните, позволиха на въображението си да мечтае за един по-справедлив свят без страдание. И във всеки изминал ден с търпение, ум и упоритост тези стотици хиляди хора вложиха своите искрени усилия този свят да се превърне в реалност.

Според календара на „Невидими животни“ 2024 г. беше и продължава да бъде Годината на телето. Нека ти разкажем защо, макар и ти да си част от нея.

Петицията за забрана на клетките за телета

През месец март започна петицията за цялостна законодателна забрана на индивидуалните клетки за телета в България. Още в първите няколко дни тя беше подкрепена от над 10 000 души. Те спонтанно изразиха своята категорична воля за прекратяване на страданието на тези интелигентни, социални и миролюбиви животни. С днешна дата броят на подписалите петицията наближава 70 000 души. Това са 70 000 души, които активно търсят промяна към по-хуманното отглеждане на телетата и помагат за разпространението на петицията с комуникационни усилия и с дарения. Това си ти.

Социологически проучвания по инициатива на „Невидими животни“ показаха недвусмислено, че 80-82% застават твърдо против клетъчното отглеждане на селскостопански животни. Икономически анализ, иницииран от „Невидими животни“ и проведен от Института по аграрна икономика, изцяло защити с научни данни желаната промяна като икономически рентабилна.

Политическите позиции за клетките за телета и още ключови теми

И резултатите не закъсняха. Кампанията за забрана на клетъчното отглеждане на телета предизвика политически отзвук и в двете предизборни кампании в България през тази година – за изборите за евродепутати и за народни представители през месец юни, както и за народни представители през октомври. Екипът на “Невидими животни” проведе десетки срещи с кандидати за народни представители и за евродепутати. Стотици призиви на ангажирани с целите на кампанията граждани бяха отправени в социалните мрежи. В резултат, пет политически партии и десетки кандидат-евродепутати се обявиха за по-добрата защита на селскостопанските животни на национално и европейско равнище в предизборната кампания през месеците май и юни.

През септември и октомври резултатите бяха дори още по-забележителни. Над 100 кандидати за народни представители от общо 7 от 8-те парламентарно представени политически сили отговориха на три въпроса.

  • Да бъдат ли законодателно забранени клетките за телета в животновъдството?
  • Да се въведе ли по-строг контрол за развъждане и проследяване на домашни любимци?
  • Да бъдат ли забранени фермите за норки, лисици и др. ценни кожи в България?

Над 95% от отговорилите отговориха утвърдително и на трите въпроса. С това те поеха съответен ангажимент да защитават тези каузи в Народното събрание. Всичко това е благодарение на непрестанните усилия на хората като теб, които ги е грижа. Без тях „Невидими животни“ нямаше да бъде това, което е.

Инфлуенсърите говорят за телета

Зад каузата на телетата застанаха и редица известни личности в България. През месец август Асен Блатечки, Валерия Георгиева, VICTORIA (Виктория Георгиева), Дивна, EVA (Ева Георгиева), Ей Бо (Борислав Вълов), Здрава Каменова, Искра Донова, Марта Желязкова и Мирела Лилова разказаха болезнената история на всяко новородено теле, затворено в клетка от първия си ден. Те взеха участие в мини филма „Моля ви, пуснете ме!“ и призоваха към подписи на петицията за законодателна забрана. Първия милион гледания видеото събра едва в първите 48 часа от пускането си в социалните мрежи. В телевизионен и радио ефир активисти и знаменитости застанаха рамо до рамо да разкажат за каузата на бебетата телета.

Историята на кравите и телетата в медиите

2024 г. ще бъде запомнена и като най-медийната година на „Невидими животни“ досега. Информация за развитието на кампанията влезе в дневния ред и на трите национални телевизии, а и не само на тях. Гласът в подкрепа на животните прозвуча десетки пъти в ефира на националното радио, а историята на телетата влезе в печата и в ключови онлайн медии.

Несправедливостите спрямо телетата не бяха премълчани. Нито тогава, когато бебе теле беше използвано за реквизит в протест, нито тогава, когато 47 крави станаха невинната жертва на законодателни абсурди на границата между България и Турция. Екипът на „Невидими животни“ сигнализира всички намесени институции. Отиде на място, за да бъде до животните и ще продължи и занапред борбата подобни ситуации никога повече да не се повтарят.

Най-добрите дни за животните предстоят. През 2025 г. е време политическият ангажимент към телетата да бъде изпълнен. Заедно с теб и с всички останали българи, които заявиха и продължават да заявяват, че им пука, ще се погрижим да бъде така.

Етикети

Още от тази категория

Параграф 47: Колко крави ще умрат мъчително в ничията земя на бюрократичните изисквания?

Параграф 47: Колко крави ще умрат мъчително в ничията земя на бюрократичните изисквания?

Заложници на законодателни противоречия и тромави дипломатически решения, 45 крави, затворени в камион, вече седми ден очакват да им се даде право на оцеляване в ничията земя между граничните пунктове „Капитан Андреево“ и „Капъкуле“.

Как се отнасяме с животните говори какво общество сме. Попитахме кандидат-депутатите

Как се отнасяме с животните говори какво общество сме. Попитахме кандидат-депутатите

Проблемите, свързани с жестокост към животни, са преди всичко политически. Затова решенията им неизбежно са политически, a участието в политическия живот е безалтернативно за хората, които искат тези проблеми да бъдат решени.

Share This